‚Jde o zvyk, jen pod košem to nezavěsíš‘ (Pardubický deník)

Pardubice – Postižení sportovci přistupují ke sportu „dlouhánů” s humorem i s obrovskou bojovností.

Basketbal vozíčkářů není ten sport, na který jsou diváci v pardubické aréně zvyklí z běžných zápasů. Pardubice ale mají kromě těch vysokých basketbalistů i tým, který se nad palubovkou pohybuje proklatě nízko.

Speciálně upravené vozíky mají přídavná kolečka, poutací popruhy i ochranné rámy podobně jako autíčka na autodromu. Hřiště i pravidla jsou stejná jako pro zdravé sportovce a na palubovce se hraje doslova na doraz a občas dojde i na pády.

„Je to stejné jako normální basketbal, akorát s tím rozdílem, že z vozíku do koše nezavěsíš. Zbytek je o zvyku. Hřiště nám je jenom trochu malé, přece jen ty vozíky jsou širší než člověk. To je asi naše největší překážka ve hře,” říká šestatřicetiletý Jan Solař, hráč týmu Wheelchair Basket Studánka Pardubice.

Ten se o víkendu v druhém kole České ligy v basketbalu na vozíku v ČEZ Areně popasoval s Frýdkem-Místkem a profesionály z Brna, kteří hrají ligovou soutěž i v Rakousku, byť v obou případech jim výhra unikla.

„Začínali jsme před rokem s pouhými pěti hráči, nyní už máme tým, ve kterém hrají muži i ženy. V příští sezoně se chceme propracovat i do rakouské ligy podobně jako Brno. To je náš aktuální cíl,” přeje si Jan Solař.

http://pardubicky.denik.cz/ostatni_region/foto-jde-o-zvyk-jen-pod-kosem-to-nezavesis20111213.html